Ekocentrum

22.březen, Světový den vody

Myšlenka světového dne vody vznikla v roce 1992 na Mezinárodní konferenci o vodě a životním prostředí v Rio de Janeiru. Následně jej vyhlásilo Valné shromáždění OSN a od té doby je každoročně připomínán 22. března. Téma roku 2010 je „Čistá voda pro zdravý svět“. Důvodem je skutečnost, že na světě více jak miliarda lidí trpí nedostatkem pitné vody, nemá přístup k vodě. Hlavním posláním tohoto dne je připomenout všem význam vody a potřebu ochrany vodních zdrojů.

Bez vody nelze žít, vůbec žádný život by bez vody na naší planetě nebyl možný. Voda je doslova a do písmene základem života.

97% vody na naší planetě tvoří slaná voda v mořích a oceánech, ta dokonce tvoří 70% celého povrchu planety. Jen zbylá tři procenta vody na Zemi tvoří voda sladká. Většina z ní (přesně 69 %) je navíc uchovávána v ledovcích - na horách a také kolem severního a jižního zemského pólu.

To je dost jasný důvod, proč vodou šetřit a chránit ji před znečištěním. Vždyť k pitné vodě nemá přístup každý pátý člověk na naší planetě. A s klimatickými změnami se může stát, že podobný problém se objeví i u nás, ve střední Evropě.

 Co můžeme udělat pro ochranu vody my?

Je tu pár jednoduchých rad, kterými když se budeme řídit, ušetříme nejen vodní bohatství, ale i naši peněženku:

* Před koupáním ve vaně dáme přednost sprchování. Ostatně - je to i mnohem víc osvěžující a zdravější.

* Nádobí nemyjeme pod tekoucí vodou. Pokud máme doma myčku nádobí, zapneme ji až tehdy, když je opravdu plná.

* Na záchodě si nainstalujeme spořič vody nebo koupíme nádržku, která ho už má zabudovaný.

* Používáme co nejméně chemie. Např. na mytí nádobí stačí často houbička namísto jaru, nepřeháníme to s léky - jejich zbytky, které vyloučíme s močí, nezachytí ani čistírna odpadních vod.

* Kupujeme prací prášky, prášek do myčky i mycí prostředky, které jsou šetrné k životnímu prostředí.

Nejvíce vody ale nespotřebujeme v domácnosti při vaření, sprchování nebo čištění zubů, ale tím, co vyrábíme, pěstujeme a spotřebováváme. Například ke vzniku sklenice mléka je zapotřebí 200 litrů vody, oproti tomu na jeden šálek čaje "postačí" 35 litrů vody. Jeden krajíc chleba stojí Zemi 40 litrů vody. Jedna brambora spotřebuje na svůj vznik 25 litrů, jedno vejce až 135 litrů. Za sáčkem chipsů se skrývá 190 spotřebovaných litrů vody, za sklenicí pomerančového džusu 170 litrů. Hamburger má obrovskou spotřebu - na jeho vznik je třeba 2 400 litrů vody, na bavlněné tričko až 4 000 litrů a na kožené boty neuvěřitelných 8 000 litrů. Co s tím? Neplýtvejme. Kupujme jen to, co potřebujeme.

Vodu je potřeba chránit a my se na tom můžeme podílet - stačí si uvědomit, jak moc vodu k životu potřebujeme a jak nehospodárně s ní je ve většině případů nakládáno a začít s vodou šetřit.

Máte - li dotazy týkající se nejen vody, ale jakékoliv ekologické problematiky, můžete se obrátit na ekoporadnu Kavyl ve Svatém Janu pod Skalou. Radu si můžete vyžádat elektronickou poštou na adresu ekoporadna@ekocentrum.eu, poštou na adresu CEVV Svatý Jan pod Skalou, Svatý Jan pod Skalou 2, 266 01 p. Beroun. Telefonicky na telefonním čísle 314 501 281, nebo nás přijďte navštívit přímo do našeho ekocentra ve Svatém Janu pod Skalou. Bližší informace můžete nalézt i na našich webových stránkách www.ekocentrum.eu nebo na adrese http://www.ekocentrum.eu/ekoporadna. Rady podáváme bezplatně.

„Tento projekt je podpořen finanční podporou SFŽP a MŽP.“


print mapa webu home  Ekoporadna  Ekoporadna-tiskové zprávy  Tisková zpráva březen